Drugi warunek osiągania. Coaching talentów i mocnych stron

Drugi warunek osiągania. Coaching talentów i mocnych stron

CZY TWÓJ CEL JEST WAŻNY? COACHING MOCNYCH STRON

Pamiętasz Anię z poprzedniego wpisu?

Ania jest również niezwykle utalentowaną osobą. Ma wszystko czego jej potrzeba, by osiągnąć. Ochoczo zabiera się za realizację swoich celów. Jednak, gdzieś po drodze zapał niknie i do szczęśliwego finału nie dochodzi.

Z takim „utrudnieniem” spotykają się osoby, które – mówiąc w skrócie – zabierają się za NIESWOJE CELE.

Nieraz wynika to z natury, nieraz z braku umiejętności, ale zawsze z braku znajomości siebie.

Talent jako „przeszkadzacz” w drodze do celu.

W pracy z talentami, podczas coachingu mocnych stron czy coachingu talentów widzę, że są wśród talentów takie, które mają szczególny potencjał do „dekoncentrowania” właściciela. Sama jestem posiadaczką jednego z nich. Jest to talent Odkrywczość (Ideation), który czule nazywam „pomysłowym Dobromirem”. On sprawia, że w mojej głowie generują się setki nowych pomysłów! Niech tylko mam kreatywny moment (np. w samolocie, w podróży, w słoneczny dzień) a kreatywne pomysły mnożą się w mojej głowie jak szalone.

I wszystkie wydają mi się świetne! Czasem daję się spontanicznie ponieść, ale gdybym dała się ponosić non stop niczego nie doprowadziłabym do końca. Bo ciągle zaczynałabym coś nowego. I wtedy musiałabym powiedzieć o sobie, że mam „słomiany zapał”. Ale ponieważ nad tym panuję, mówię, że mam „renesansową duszę” – pięknie prawda?

Większość talentów o tej „rozpraszającej” naturze należy do czerwonych talentów tzw. „strategicznego myślenia”. A jak to robią? Sam zobacz, czy to Ciebie dotyczy:

Input (Zbieranie)

Jeszcze to i jeszcze tamto, by się przydało; nigdy dość i wszystko takie ciekawe. Przykuwa uwagę natychmiast (choć na chwilę).

Learner (Uczenie się)

Tyle nowej, interesującej wiedzy – życia nie starczy, żeby wszystkiego się nauczyć! Na czym tu się skupić???

Futuristic (Wizjoner)

Rozmyślania „co by było, gdyby” są takie ciekawe … aż szkoda czasu na działanie w teraźniejszości.

Intellection (Intelekt)

No ale, którą drogę wybrać? Tyle możliwości i jak zrobię „to” to co będzie „z tamtym”? A może lepiej poczekać na lepszy moment?

Przykładów można by mnożyć. Ale nie o to mi chodzi. Bardziej chodzi mi o to, by pokazać, że kiedy weźmiemy się za SWÓJ cel, kiedy NAPRAWDĘ tak z głębi trzewi czegoś chcemy to nie ma takiej siły, która byłaby w stanie nas powstrzymać.

Jak do tego celu dotrzeć (ale nie po trupach)?

Jeśli już swoje talenty i mocne strony znasz zabierz się też do:

  1. Poznania Twoich Wartości.
  2. Oceny ważności celu.
  3. Dotarcia do sedna: 5 razy DLACZEGO.

O tym jak zrobić te ćwiczenia dowiesz się z następnego wpisu.

Zaglądaj, ćwicz, komentuj – ucz się na cudzych błędach .