Jeśli ktoś Ci kiedyś powiedział, że możesz być kim zechcesz – to nieprawda. Jeśli ktoś Ci kiedyś powiedział, że jesteś nikim – to też nieprawda.
Prawda jest taka, że nie możesz być kimkolwiek zechcesz, ale możesz być najlepszą wersją siebie samego.
Niedawno miałam szczęście oglądać na żywo wyścig Formuły 1 w Barcelonie. Wygrał 18 letni Max Verstappen. Najmłodszy zawodnik w historii i najmłodszy zwycięzca wyścigu ever. Niesamowita historia. O tym, że pojedzie w pierwszej drużynie Red Bulla dowiedział się zaledwie kilka dni przed wyścigiem. Kilka minut przed startem dziennikarze pytali go czy czuje presję i jak ocenia swoje szanse. Odpowiedział, że czuje małą presję, a raczej podekscytowanie, oczywiście postara się pojechać najlepiej jak umie, a jak to wyjdzie to się zobaczy, i że na pewno zamierza się dobrze bawić…
No i fakt, bawił się świetnie!
Tak się potem zastanawiałam… Ciekawe, co mówili mu rodzice, gdy jako dziecko bawił się wyścigówkami. Czy zamiast się uczyć, domagał się przejażdżki? Co słyszał, gdy ścigał się z kolegami dla zabawy albo, gdy pokazywał, że strach mu nie straszny?
Czy mu przerywali i zachęcali do czytania książek? Czy tłumaczyli, żeby skłonność do rywalizacji zamienił na skłonność do współpracy? Czy analizowali z nim każde za i przeciw? Czy nim wsiadł do samochodu, ostrzegali zatroskanym głosem: uważaj synu?
Nie sądzę. Nie znam ich historii, ale coś mi podpowiada, że było inaczej. Myślę, że ojciec (również zawodnik F1) i matka (zawodniczka kartingowa), szybko dostrzegli pasję i potencjał syna, nie tylko pozwalając mu je realizować, ale też wspierając go, by ta pasja rozkwitła. Jako, że sami mieli podobne zamiłowania, najpewniej było im łatwiej. Wiedzieli, że muszą uwierzyć w talenty syna. Właśnie na takiej postawie bazuje Coaching Mocnych Stron.
Troszkę się zatrwożyłam, gdy sama sobie zapytałam się: czy dostrzegam talenty moich dzieci? Ich unikalny sposób myślenia, czucia, zachowania? Czy potrafię je nazwać? Czy je doceniam?
Kiedy moja młodsza córcia miała trzy lata, oznajmiła mi, że zawsze chce mieć długie blond włosy. Szczerze zmartwiła ją myśl, że w przyszłości mogą jej ściemnieć, jak siostrze czy mamie. W sumie nie powinno mnie to dziwić. Wychwalałam je ja i rodzina, babcie, panie w przedszkolu, a nawet przypadkowi ludzie w sklepie. Również w bajkach słyszała i widziała długowłose blondynki uosabiające dobro i piękno. Dziś ma 6 lat i blond włosy po pas (za nic nie da ich obciąć).
To jaki jest jej zapis DNA co do sposobu myślenia, czucia czy zachowania nie jest już ani tak bardzo widoczne, ani jednoznacznie pozytywnie odbierane przez otoczenie. Jest bardzo ambitna (czy nie za bardzo? – pyta babcia), wrażliwa (za bardzo się przejmuje – zwraca uwagę pani w szkole), lubi organizować zabawę innym (dzieci cię nie będą lubić – dzieli się mądrością życiową siostra), lubi wygrywać (nie możesz zawsze wygrywać – uświadamia tata ). Ja niestety wcale nie jestem lepsza. Zamiast dostrzegać i pielęgnować to, co w niej kiełkuje tak, by zakwitło, wsłuchuję się w każde ale i dokładam swoje. Dla jej dobra (?).
Staram się to zmienić. Odkąd zagłębiłam się w gallupowe Strengths, mam trochę większą świadomość i wrażliwość. Obserwuję tę moją córcię i myślę, że może to, co demonstruje, to zalążki talentu Achiever, Arranger, Empathy, Competition? Za wcześnie by stwierdzić z pewnością, ale warto właśnie teraz je dostrzegać i doceniać, by miała szansę w życiu być sobą, być gwiazdą o wyraźnych krawędziach i długich ramionach. Coaching Mocnych Stron polega właśnie na rozwijaniu indywidualnych talentów.
Myślę sobie, że wszyscy rodzimy się gwiazdami. Obdarowani niepowtarzalnym kodem DNA mamy szansę być wyjątkowi i lśnić. Niestety, większość z nas przyjmuje w życiu postać…koła zębatego. Jak nie boli to się nie rozwijasz – słyszałam. Trzeba wyjść poza strefę komfortu by się rozwijać – to też znam. Czyżby? A może jest zupełnie odwrotnie?
Posłuchajcie (dla niecierpliwych – można zacząć od minuty 2:30).
Wypróbuj Coaching Mocnych Stron i stań się najlepszą wersją samego siebie.