Pierwszy warunek osiągania. Coaching talentów i mocnych stron

Pierwszy warunek osiągania. Coaching talentów i mocnych stron

 Czego jeszcze potrzeba w coaching talentów?

Kiedy zaczynamy coaching talentów bywa i tak (najczęściej w pracy z kobietami), że trzeba sięgnąć nieco głębiej.

Podam trzy przykłady, które fantastycznie ilustrują to dlaczego niektórzy realizują swoje marzenia i plany a inni nie.

1. Kasia jest niezwykle utalentowaną osobą. Ma wszystko czego jej potrzeba, by osiągnąć co tylko zechce. Problem w tym, że tego nie widzi.

2. Ania jest również niezwykle utalentowaną osobą. Ma wszystko czego jej potrzeba, by osiągnąć co tylko zechce. Ochoczo zabiera się za realizację swoich celów. Jednak, gdzieś po drodze zapał niknie i do szczęśliwego finału nie dochodzi.

3. Monika, jak się domyślasz jest także niezwykle utalentowaną osobą. Ma wszystko czego jej potrzeba, by osiągnąć co tylko zechce. Z entuzjazmem podchodzi do realizacji swoich celów. Ale kiedy po drodze pojawiają się wyzwania, problemy czy okazje Monika zapomina o obranym celu i oddaje im się bez reszty. Wraca z doskoku, by za jakiś czas stwierdzić, że „to chyba nie to”.

W czym rzecz?

Kasia nie wierzy w siebie, Ania realizuje nieważne dla niej cele, a Monika nie ma konkretnego planu działania, którego mogłaby się trzymać.

A właśnie te 3 rzeczy:

1)  poczucie skuteczności (umiem, potrafię, dam radę)
2)  ważność celu (czy mi się opłaca i jak bardzo)
3)  plan działania (konkretny, najlepiej 12-tygodniowy plan co, gdzie, kiedy i jak)

decydują w głównej mierze o tym czy zmiana, którą chcemy wdrożyć w życie, stanie się rzeczywistością.

Jak możesz pomóc sobie, jeśli i u Ciebie w tym problem?

 5 sposobów z mojego coaching talentów

1) ODKRYJ SWÓJ TALENTOWY POTENCJAŁ

Na tym skupiam się w ogromnej mierze podczas warsztatów Odkrywania Talentów. Odkrywamy w czym kto ma największy potencjał, nazywamy go, patrzymy, jak działa w rzeczywistości. Zanurzamy się wręcz w profilu StrengthsFinder®.

2) UŚWIADOM SOBIE W KOŃCU DO CZEGO JESTEŚ ZDOLNA

Popatrz na swoje życie: zawodowe, prywatne, szkolne. Schudłaś 30 kg? Wychowujesz sama 3 synów? Jesteś menadżerem w dużej firmie? Skończyłaś 3 uczelnie? Wprowadziłaś na rynek kilka nowych produktów? Rozkręciłaś biznes pod nazwiskiem męża? – przecież to wielkie sukcesy, wielkie sprawy, których TY DOKONAŁAŚ! Samo się nie stało, nie udało. A jeśli potrafisz to, to przecież potrafisz wszystko!

ps. to nie są wydumane przykłady. Dacie wiarę, że można dokonać takich cudów i dalej nie wierzyć w siebie?!?

3) DOWIEDZ SIĘ CO DOBREGO MYŚLĄ O TOBIE INNI

Pytaj w czym jesteś dobra, notuj, czytaj. Zawsze, ale to zawsze mamy w sobie coś czego inni nam zazdroszczą. Pozwól prawić sobie komplementy i przyjmuj je. Coaching talentów to również nauka przyjmowania dobrych informacji na swój temat.

4) SZUKAJ INSPIRACJI W INNYCH

Jeśli twoja koleżanka potrafiła dokonać tego, czego i ty chcesz to zastanów się czy na pewno nie potrafisz? W czym ona niby jest lepsza od ciebie? a jeśli nawet w czymś jesteś to na pewno ty jesteś w czymś innym. Talent to przecież coś wyjątkowego.

5) MÓW O SOBIE DOBRZE – JESTEŚ TEGO WARTA!

To, jak o sobie myślimy wpływa na to, jak o sobie mówimy, a to z kolei na to jak skuteczni jesteśmy. Nie umiesz o sobie dobrze mówić? To napisz! najlepiej odręcznie na kartce: co w sobie lubisz i w czym jesteś dobra. I przeczytaj to na głos. I jeszcze raz. I naucz się tego na pamięć jak tabliczki mnożenia!

Nie każdy z nas urodził się z talentem do bezwarunkowej wiary w siebie. Nie każdego nauczyli tego rodzice. Na pewno nie szkoła. Ale wiarę w siebie można wzmocnić. Na różne sposoby.

A jaki jest twój?