Talent od wartości czyli PRYNCYPIALNOŚĆ (BELIEF)

Talent od wartości czyli PRYNCYPIALNOŚĆ (BELIEF)

Talent Belief czyli Pryncypialność

W coachingu talentów na talencie się nie kończy. Talent to dopiero początek. Niemal w każdym przypadku dotykamy też tematu wartości.

A kiedy pracuję z osobami o talencie Pryncypialności / Belief to temat wartości i przekonań jest obowiązkowym punktem agendy.

POZYTYWNA SIŁA TALENTU PRYNCYPIALNOŚĆ

Osobom z talentem Pryncypialności przyświecają niezmienne zasady. Mają swoje własne wartości, na których opierają swoje życie. Idą przez nie pewnym, równym krokiem.

Ich wartości to nie muszą być ogólnie uznane wartości. To są ich własne wartości i przekonania.

Na przykład, jedna z moich klientek jest przekonana, że najważniejszą wartością w życiu jest lojalność. Pracuje w jednej firmie ponad 20 lat, bo zmiana pracy jest dla niej niemal równoważna ze zdradą. W firmie szykuje się jednak reorganizacja i Magda czuje się zagrożona. Nie tylko brakiem pracy. Taka zmiana chwieje jej poczuciem tożsamości – no bo jak to tak można?

„Pryncypialni” sami postępując zgodnie z własnymi zasadami, wymagają stałości poglądów również od otoczenia – walk the talk – mogłoby być ich sztandarowym hasłem. Wzbudzają zaufanie, bo ludzie ufają przewidywalności i konsekwencji.

Decyzje podejmują według własnego wewnętrznego kierunkowskazu. Bywa, że pytają innych o zdanie, ale w głębi duszy i tak wiedzą, co zrobią.

Pamiętam taką sesję, kiedy Ola chciała omówić ze mną opcje na swoją zawodową przyszłość. Miała parę pomysłów. Pytała mnie, co o nich sądzę. Na temat jednego nawet się wypowiedziałam. Ale tylko po to, żeby się przekonać, że Ola doskonale wie, którą opcję wybrać. Dalej testowałyśmy już tylko opcje z jej wartościami.

W przeciwieństwie do większości ludzi, wyznacznikiem sukcesu dla osób z wysokim talentem Pryncypialności nie jest ani prestiż, ani zarobki. Potrafią czerpać satysfakcję z samego postępowania opartego na wartościach.

W kwestiach zawodowych potrzebują poczucia, że ich działanie ma znaczenie i że jest zgodne z ich osobistą misją życiową. Kiedy są zaangażowani w projekty spójne z ich systemem wartości, mogą osiągać nadzwyczajne wyniki. Nikt ani nic nie musi ich motywować.

Inna Magda, właścicielka Pryncypialności w Top5, na tymże talencie oparła swoją przyszłość zawodową. Magda szukała swojej pracy – pasji. W trakcie spotkania opowiadała mi, jak znajome przychodzą do niej po poradę w kwestiach życiowych i jaką satysfakcję sprawia jej, że może pomóc. Spytałam: czemu tym się nie zajmiesz, wartościami właśnie? Tak powstała wartościowa.pl.

To tyle w skrócie o pozytywnej sile talentu Pryncypialność/ Belief.

CIEMNE STRONY TALENTU PRYNCYPIALNOŚĆ

Po drugiej stronie tego samego medalu, czyli z jakimi zarzutami może się spotkać niedojrzała Pryncypialność:

  • Musi mieć zawsze rację
  • Nie akceptuje pomysłów innych
  • Wszystko robi po swojemu
  • Ma sztywne poglądy
  • Narzuca swój punkt widzenia
  • Jej własne wartości są w konflikcie z wartościami powszechnie przyjętymi

Talent uprawiany w formie niedojrzałej może skutecznie zablokować właściciela Pryncypialności/ Belief przed realizacją jego własnej misji. O tym, jak używać mądrze, by nie strzelać sobie w kolano, będziemy mówić i pracować na warsztatach wrześniowych.

A jeśli jesteś menadżerką obdarzoną tym i innymi talentami, to zapraszam na warsztaty listopadowe. Tu dowiesz się, jak ten talent wykorzystać mądrze w relacjach zawodowych.