Talent LEARNER (Uczenie  się)  – wieczny student

Talent LEARNER (Uczenie  się)  – wieczny student

 

Talent LEARNER i jego symptomy

 

„Sylwia, przecież mi życia nie starczy, żeby się tego wszystkiego dowiedzieć! To jest takie ciekawe!” – z wypiekami na twarzy, szczerą niecierpliwością w głosie i ogromnym przekonaniem w oczach zakomunikowała mi jedna z klientek.

Takie symptomy daje posiadanie talentu Learner (Uczenie się) w wielkiej piątce talentów.

Z pewnością spotkałeś kiedyś osobę studiującą na kilku kierunkach albo taką, która często zmienia hobby, pracę czy szkoli coraz to nowe umiejętności.

 

Właśnie tak działają osoby z talentem uczenia się.

Learner to osoba, która potrafi zagubić się podczas “nabywania” wiedzy, ale wykorzystując w sposób efektywny ten wspaniały talent, może wiele osiągnąć.

Ludzie z talentem uczenia się kochają kształcić się w różnych dziedzinach i cieszą się samym procesem nauki, czasami bardziej niż tematem, który zgłębiają. Nauka jest dla nich fascynująca i energetyzująca, im więcej wiedzą, tym coraz pewniejsi siebie się stają. Potrafią szybko się uczyć i chętnie dzielą się swoją wiedzą. Wciąż potrzebują nowych informacji i doświadczeń, a kiedy zapoznają się z wybranym tematem, często czują się znudzeni i szukają czegoś nowego.

Jednym z przykładów Learnera jest lider, który zadaje swojemu zespołowi dużo pytań. “Jak to zrobimy?”, “Co jeszcze musimy wiedzieć?”. To ciekawska osoba, która chce zrozumieć cel, intencję i zakres działania, a dzięki temu wesprzeć swój zespół.

Learner może mieć bardzo bogate CV. Jest jak turysta na szlaku kariery!

 

SUPER POZYTYWNE WARTOŚCI Z  LEARNERA

 

Einstein mawiał o sobie:

„Nie mam żadnych talentów, oprócz namiętnej ciekawości”.

 

Czy miał talent Learner wysoko nie wiem, ale z pewnością ten opis do tego talentu pasuje znakomicie!

Osobę z talentem uczenia się można łatwo rozpoznać, po tym, że:

 

  • czuje radość z uczenia się
  • z pasją oddaje się swoim zainteresowaniom
  • wnosi szerszą perspektywę
  • wciąż potrzebuje nowych informacji i doświadczeń
  • uwielbia przekraczać nowe granice
  • kwestionuje, „czelendżuje”, pyta (i nie znosi tych, co już wszystko wiedzą)

 

CIEMNE STRONY LEARNERA

 

Talent Uczenie się w swojej niedoskonałej postaci może przysporzyć właścicielowi też trochę kłopotów. Na przykład:

  • Learner wydaje się być zbyt ciekawski, a niekiedy przemądrzały, czym denerwuje swoich rozmówców;
  • Często uczy się rzeczy niepotrzebnych albo znudzony porzuca naukę jednego tematu dla kolejnego;
  • Nie interesuje go rezultat uczenia a sam proces więc rezultatów nie widać. Często zmienia pracę – nowa kariera kusi go możliwościami rozwoju.

 

5 SPOSOBÓW WYKORZYSTANIA LEARNERA W  ŻYCIU ZAWODOWYM

 

  1. Dziel się wiedzą – masz wyjątkową zdolność uczenia i przekazywania informacji – będzie z ciebie świetny nauczyciel, trener, instruktor!
  2. Bądź katalizatorem zmian – dzięki swojej otwartości na zmiany, posłużysz innym za przykład.
  3. Inwestuj w siebie – zadbaj, żeby zawsze mieć na agendzie coś do uczenia się – forma dowolna; uczenie się dodaje ci energii i stymuluje do działania, nie odmawiaj go sobie.
  4. Pogłębiaj wiedzę – żeby nie przeskakiwać z tematu na temat wybierz dziedzinę na tyle głęboką lub szeroką, byś mógł się stać w niej ekspertem.
  5. Wykorzystaj swoją chęć poznawania np. zgłaszając się jako tester nowoczesnych rozwiązań – nowinki technologiczne, nowe sposoby działania, eksperymentowanie to dla ciebie, jak woda na młyn.

 

„Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę, pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym.” Henry Ford

Czy masz talent uczenia się? Czego i jak najchętniej się uczysz? Napisz, proszę w komentarzu.

P.S. Czy chciałabyś odkryć swój naturalny potencjał i dowiedzieć się jak go wykorzystać? Już w czerwcu odbędzie się warsztat ODKRYJ SWOJE MOCNE STRONY, podczas którego dowiesz się, jak mądrze i w zgodzie ze sobą osiągnąć wymarzone cele zawodowe. Więcej o warsztatach przeczytasz tutaj.