Strengths finder, Coaching Mocnych Stron w praktyce

Strengths finder, Coaching Mocnych Stron w praktyce

Metoda Strengths finder trafiła w moje ręce razem z książką Teraz odkryj swoje mocne strony (M. Buckingham, D.O. Clifton) jakieś 12 lat temu. Bardzo mi się spodobało odkrycie, że wszystko ze mną w porządku, że nie muszę się poprawiać. Wystarczy wykorzystać to, co mam. Dowiedziałam się, jakie są moje naturalne zasoby, moje mocne strony.

Wówczas na lepszej samoświadomości się skończyło, bo nie bardzo wiedziałam, jak to wszystko wykorzystać. Inna sprawa, że środowisko, w jakim pracowałam niekoniecznie zachęcało mnie do tego, by badać w czym jestem naprawdę dobra.

books

Wróciłam do Strengths finder ponownie jakieś 5 lat temu. I jeszcze raz w ubiegłym roku. Tyle, że tym razem już na poważnie. Zagłębiłam się w temat, uczestnicząc w programie certyfikującym instytutu Gallupa w Londynie. Teraz jako Strengths coach rozwijam swoje mocne strony, pomagam też innym osiągać indywidualne i grupowe cele biznesowe.

Dekady badań nad setkami tysięcy ludzi, którzy odnieśli sukces, pozwoliły wyodrębnić 34 talenty, które są najlepszymi predyktorami potencjału sukcesu.

Rozwinięcie talentu (czyli wrodzonego, naturalnego sposobu myślenia, czucia, zachowania) w mocną stronę (tj. zdolność stałego perfekcyjnego, powtarzalnego wykonywania konkretnego zadania) wymaga podjęcia 4 kroków. Te 4 kroki pokazują, jak działa coaching mocnych stron.

Krok 1. Zidentyfikować swoje talenty – to najprostszy krok. Wystarczy wykonać test Strengths finder, by otrzymać zindywidualizowany raport swoich Top 5 Signature themes, czyli najsilniejszych talentów, mocnych stron. Prawdopodobieństwo, że znajdziemy drugą osobę, która będzie miała Top 5 w tej samej sekwencji wynosi 1:33 milionów. Mnie ta statystyka unikalności przekonuje. Ci, którzy chcą poznać swój pełen wachlarz możliwości mogą zamówić raport prezentujący kolejno ich wszystkie 34 talent themes.

Krok 2. Nazwać, uświadomić, docenić swój strengths potencjał – to też całkiem prosty krok. Polega na zapoznaniu się z raportem,  rozpoznaniu w nim siebie, poszukaniu przykładów z życia, kiedy to nasze talenty pokazały się w działaniu. Na tym etapie warto jest skorzystać z pomocy coacha mocnych stron. Ponieważ uświadomienie polega na dostrzeżeniu i zrozumieniu tego, czego do tej pory nie widzieliśmy i/lub nie rozumieliśmy, nie chcieliśmy wiedzieć, samodzielna praca na tym etapie może nie przynieść rezultatów.

Krok 3. Inwestować w rozwój swoich mocnych stron – tu zaczyna się przyjemna praca z celem. W centrum uwagi ustawiamy konkretny cel (jeśli mowa o pracy, to biznesowy) i inteligentnie angażujemy nasze talentowe zasoby do jego realizacji. I tutaj również, przynajmniej na początku drogi Strengths-Based development, warto skorzystać z pomocy coacha. Pomoże ustalić cel, nie poddać się pokusie pogrążenia się w słabościach, zidentyfikować wszystkie możliwości i sposoby wykorzystania potencjału. Rozwój oparty na naturalnych talentach wymaga zaangażowania, wzięcia odpowiedzialności, wymaga pracy, ale przez to, że opiera się na naszych naturalnych zasobach, mocnych stronach jest pozytywnym doświadczeniem. Buduje poczucie pewności siebie, wzmacnia, prowadzi do satysfakcji i sukcesu. Angażując swoje naturalne talenty każdego dnia masz możliwość robienia tego, co umiesz najlepiej.

Krok 4. Powtarzać krok 3 z nowym celem, z nowym dniem, bo rozwój jest procesem.