I co zrobić z tą współzależnością?

I co zrobić z tą współzależnością?

„NAWIEDZONY” TALENT GALLUPA – WSPÓŁZALEŻNOŚĆ

Jako świeżo odkryta posiadaczka Współzależności / Connectedness mam w sobie ogromną ciekawość tego talentu. Czułam, że mogę go mieć wysoko, bo ostatnie parę lat to była dla mnie jedna wielka podróż rozwojowa. I cieszy mnie to jego piąte miejsce, i zastanawiam się, jak zrobić z niego najlepszy użytek.

Bo to jest wielka sprawa dla mnie.

W poprzednim życiu (tym na etacie w korporacji) miałam łatwość identyfikowania tego talentu u innych. Tylko nie wiedziałam, że się nazywa Współzależność. Słowo, które jako pierwsze przychodziło mi do głowy, to było „nawiedzony”. No bo jak inaczej ja, twardo stąpająca po ziemi, nastawiona na cel i sprawnie meandrująca w relacjach biznesowych, mogłam nazwać kogoś kto opowiadał o energii, bioenergetyce, medytacji, świadomości, fizyce kwantowej, medycynie chińskiej, cudownej mocy oddychania, leczniczym działaniu ususzonych roślinek własnoręcznie zebranych, masażu powięziowym, genealogii, potrzebach duszy… No, Nawiedzony. Nie inaczej.

I ja teraz mam za swoje i tez jestem Nawiedzona : ). Cool!

No tak, tylko ja już jestem poza głównym nurtem. Sama tworzę swój biznes i przyszłość a co z tymi, którzy są obdarzeni Współzależnością, a pracują w tzw. tradycyjnym biznesie? Czy dla Współzależności jest tam w ogóle miejsce?

TALENT WSPÓŁZALEŻNOŚĆ – ESENCJA

Właściciel rozwiniętego talentu Współzależność nosi w sobie głębokie przekonanie, że człowiek jest częścią czegoś większego niż on sam. Potrafi nadać pojedynczym aktywnościom głębszy i większy sens. Dostrzega, że pod warstwami powierzchniowych różnic wszyscy jesteśmy tacy sami: spragnieni więzi i uznania, i pełni lęku przed ich utratą. Współzależność „łączy kropki”: uświadamia zależności, buduje mosty, integruje, jednoczy w większej sprawie. Wysoko intuicyjna podejmuje trafne decyzje szybciej, niż robi to logiczny mózg.

TALENT WSPÓŁZALEŻNOŚĆ – DLACZEGO

Mam taką obserwację, że jesteśmy nasyceni i przesyceni konsumpcjonizmem. Ludzie coraz częściej poszukują wyższych wartości i prostoty. Pytanie o sens życia to nie jest już pytanie zadawane tylko przez leciwych filozofów czy 40-latków, którzy przechodzą kryzys wieku średniego. Żyjemy w czasach, w których pytanie o życiową misję zadają sobie już dwudziestolatkowie. Taki Millennials porzucający dobrze płatną pracę dla odbycia podróży po Indiach w poszukiwaniu siebie, wprawił w osłupienie niejednego menadżera.
I może właśnie stąd „nowa psychologia biznesu”, którą tworzą Dan Pink, Simon Sinek czy Jim Clifton, cieszy się coraz większym zainteresowaniem i zastosowaniem?

TALENT WSPÓŁZALEŻNOŚĆ – ZASTOSOWANIE

No i tu widzę ogromny potencjał do wykorzystania w biznesie i pole do popisu dla talentu Współzależność:

 • Zdefiniować misję firmy
 • Odkryć purpose czyjejś pracy
 • Pomóc komuś odkryć jego misję życiową i wyznaczyć drogę.

Ktoś kto potrafi w tym skutecznie pomóc, potrafi zmieniać. I budować przewagę konkurencyjną w oparciu o uniwersalne wartości. Skarb!

Szybkich pomysłów na wykorzystanie Współzależności w biznesie mam jeszcze kilka:

 • liderowanie, zwłaszcza w rolach globalnych (gdzie wątek kulturowy ma decydujące znaczenie dla sukcesu)
 • liderowanie zmianie (z efektem kołyski Newtona)
 • definiowanie misji zespołowej (organizacyjnej czy indywidualnej)
 • budowanie zespołu w oparciu o wartości (nadawanie im konkretnego znaczenia)
 • układanie procesów klient-dostawca wewnętrzny (wzajemne zależności)
 • prowadzenie programów Diversity and Inclusion (wiesz, że diversity bez inclusion nie ma większej wartości?)
 • prowadzenie programów z zakresu well-being (które uświadamiają jak np. oddychanie wpływa na produktywność)
 • prowadzenie programów w obszarze social responsibility (dla społeczności lokalnych czy w globalnej słusznej sprawie).

Pracujesz z kimś, kto wierzy, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a w życiu nie ma przypadków? Wielce prawdopodobne, że to właściciel Współzależności. Podziel się z nim tym wpisem. To nie przypadek, że go czytasz.

Jeśli chcesz skorzystać z mojej Współzależności (#5), napisz do mnie. Skroimy „warsztaty z misją” na miarę potrzeb twoich, twojego zespołu lub firmy.

I zapraszam do grupy WYTWÓRNIA TALENTÓW, bo tam zaraz zaczynamy praktykować BORN TO BUILD, w którym będziemy łączyć kropki i budować swoje przedsiębiorczo-twórcze spełnienie.