Przedsiębiorcze talenty

Przedsiębiorcze talenty

Jak odkryć swoje przedsiębiorcze talenty i czy warto to zrobić?

 

Czy wiesz, że możesz odkryć swoje przedsiębiorcze talenty? Na stronie Gallupa poza badaniem StrengthsFinder, znajdziesz również badanie Builder Profile. Pewnie zastanawiasz się, czy kolejne badanie jest Ci potrzebne do szczęścia. Jednak 19,99 USD to przyzwoita cena za dowiedzenie się czegoś nowego o sobie i odkrycie swojego przedsiębiorczego profilu. Ja je zrobiłam i nie zawiodłam się. Obiecuję, że tym z Was, którzy budują   zwłaszcza własny biznes ta wiedza bardzo się przyda. Dowiesz się z niego innych rzeczy niż ze StrengthsFindera. Przede wszystkim wyniki badania Builder Profile odnoszą się do aspektu przedsiębiorczości, która może być uprawiana w wieloraki sposób: w budowaniu własnej działalności, w budowaniu partnerskiej działalności, budowaniu organizacji, w której jesteśmy zatrudnieni, czy organizacji, którą wspieramy np. charytatywnie. To budowanie może dotyczyć zarówno działalności biznesowej jak i non profit. 

 

Jakie są talenty osób przedsiębiorczych?

W swoich badaniach Gallup odkrył wspólne talenty, charakteryzujące osoby przedsiębiorcze, tzw. budowniczych. Każda z nich ma miks poniższych dziesięciu talentów:

 

  1. CONFIDENCE wierzy i jest pewny siebie, zna siebie, rozumie innych, jest przekonujący i wpływowy. W efekcie wprowadza nowe produkty/ usługi, innowacje, zdobywa pozycję pierwszego na rynku.
  2. DELEGATOR przekazuje uprawnienia i odpowiedzialność, umie współpracować, rozpoznaje mocne strony ludzi, co owocuje wysokim zaangażowaniem, motywacją i produktywnością zespołu.
  3. DETERMINATION ma bardzo wysoką etykę pracy; jest wytrwały, umie pokonywać przeszkody. Potrafi trafnie rozpoznawać dobre pomysły na biznes, umie stworzyć startup; osiąga co sobie założy.
  4. DISRUPTOR myśli niestandardowo i przyszłościowo, dzięki czemu może „wstrząsnąć” rynkiem i przestawić biznes na nowe tory.
  5. INDEPENDENCE potrafi działać w pojedynkę, sam ustala cele i podejmuje akcje, dzięki czemu potrafi utrzymać startupowe przedsięwzięcie.
  6. KNOWLEDGE zawsze na bieżąco, ciągle poszukuje nowych informacji, które traktuje jako wartość; biznes traktuje jako pasję (obsesyjną wręcz). Dzięki temu tworzy przewagę konkurencyjną i jest w stanie sprostać zmiennym wymaganiom klienta.
  7. PROFITABILITY ma żyłkę/ instynkt do biznesu; ustala jasne cele, tworzy dobre strategie wzrostu. Jego przedsięwzięcia mają dużą zyskowność a biznes jest prowadzony bardzo wydajnie.
  8. RELATIONSHIP ma wysoką świadomość społeczną; buduje skuteczne networki i partnerstwa. To daje mu dostęp do zasobów finansowych, istotnych informacji, a jego pracownicy są zaangażowani.
  9. RISK czuje się swobodnie w niedookreślonych sytuacjach, racjonalnie podchodzi do decyzji i z entuzjazmem do wyzwań. Trafnie rozpoznaje szanse dla biznesu, zyskuje na niszach rynkowych i wprowadza do biznesu nowe inicjatywy.
  10. SELLING jest ambasadorem swojego biznesu/ produktu; łatwo przekonuje innych i klarownie się komunikuje. W efekcie buduje długotrwałe relacje z klientami, zapewnia finansowanie dla biznesu i wyróżnia go na rynku.

 

To jest top 10 talentów. Żeby nam się powiodło, najlepiej skupić się na swoich 4 pierwszych talentach. To już daje duuuuże szanse na sukces. Na przykład przedsiębiorcy z talentem PROFITABILITY czy RISK w czołówce mają 5x większe szanse na zbudowanie biznesu o przychodach powyżej 1 mln USD (tak wynika z badań Gallupa).

 

3 typy budowniczych i ich siła napędowa

 

Według Jima Cliftona, autora książki „Born to build”, „budowniczy” rozwijają ten świat. Inicjują ruch społeczny, ekonomiczny, tworzą miejsca pracy, wprowadzają na rynek zupełnie innowacyjne produkty i usługi. Niekoniecznie są myślicielami. Obowiązkowo są działaczami. Budują małe lub wielkie firmy. Niekoniecznie własne biznesy. Budują lub rozbudowują biznesy, dla których pracują. Niekoniecznie zarabiają na tym, co budują, bo budują też organizacje non- profit.

 

Siłą napędową ich działania jest POTRZEBA; potrzeba niezależności, spełnienia, zrobienia czegoś znaczącego. Pieniądze są skutkiem ubocznym, środkiem a nie celem.

 

Są trzy typy budowniczych tzw. alpha builders:

 

  1. alpha Rainmaker (z ang. osoba mająca wpływy i skuteczna w działaniu) z ogromną determinacją, wytrwałością, energią; dla Rainmakers przeszkody i porażki są dodatkową stymulacją. Praktycznie, bez takiej osoby firma czy organizacja nie działa;
  2. alpha Conductor (z ang. dyrygent) ta osoba trzyma organizację razem, organizuje, koordynuje, sprawnie zarządza zasobami; jest to taki szef operacyjny;
  3. alpha Expert ekspert w danej dziedzinie; z unikalną wiedzą na temat dostarczanego produktu czy usługi, dzięki której to ekspertyzie firma wyróżnia się na rynku.

 

Każdy z tych typów może samodzielnie zbudować „coś”, ale duży i trwały sukces powstaje tam, gdzie te trzy alpha typy grają do jednej bramki. Budowanie w pojedynkę jest trudne, bywa męczące i na pewno nie jest optymalnie efektywne.

 

Benefity z bycia alpha

Każdy z typów budowniczych stawia swój biznes na innych fundamentach.

 

RAINMAKER – jest skoncentrowany na sprzedaży nie przegapia okazji zarobienia pieniędzy; miarą sukcesu jest dla niego zysk. Jest bardzo przekonujący. Łatwo przychodzi mu sprzedanie swojego punktu widzenia. Osiąga ponadprzeciętne wyniki w sprzedaży i w marketingu. Buduje efektywne relacje biznesowe, które wspierają go w osiąganiu celów. Ryzyko nie wzbudza w nim niepokoju. Traktuje je jako coś naturalnego, co wymaga analitycznego podejścia i zarządzenia. Mierzenie się z problemami dnia codziennego nie należy do jego ulubionych obowiązków.

 

CONDUCTOR – ma wyjątkowy talent menadżerski; sprawnie żongluje operacyjnymi wyzwaniami. Stawia organizację stawiając na ludzi. Rzadko działa sam. Rozpoznaje talenty i powierza im odpowiedzialność i uprawnienia. Jest wymagający. Kiedy trzeba wkracza i bez wahania podejmuje decyzje sam. Determinacją i konsekwencją w realizacji zobowiązań zyskuje zaufanie klientów i pracowników. Nie jest uparty. Potrafi obiektywnie ocenić sytuację i zmienić kurs, jeśli cel lub droga okazują się nienajlepsze. Miarą sukcesu jest dla niego wzrost krytycznych parametrów biznesu.

 

EXPERT – jest skoncentrowany na rozwoju produktu; dążąc do bycia najlepszym w swojej dziedzinie wysoko stawia sobie poprzeczkę i szuka przełomowych odkryć; chce znaleźć najlepsze rozwiązania dla swoich klientów. Wysoko niezależny nie zadowala się tym co jest, kwestionuje status quo i testuje nowe możliwości. Jego oceny są trafne, dobrze lokuje czas i energię. Nigdy się nie poddaje i szybko się uczy. Jego przedsięwzięcia wyróżniają się na rynku. Po części artysta i po części naukowiec, dobrze się czuje w obu rolach. Przyziemne kwestie operacyjne i zarządcze związane z biznesem najchętniej powierzyłby komuś innemu.

 

Klucze w budowaniu

 

Poznanie samego siebie służy nie tylko rozwojowi osobistemu per se, ale jest też pierwszym z czterech kluczy budowania, których stosowania uczy książka Jima Cliftona:

 

Klucz 1) Samoświadomość dobra znajomość własnych możliwości, motywacji, wartości, uczuć, kompetencji to pierwsze, co musisz wiedzieć, zabierając się za budowanie swojego przedsięwzięcia. Z badań Gallupa (i zdrowego rozsądku) wynika, że kiedy dobrze wiemy i akceptujemy, kim jesteśmy, to zyskujemy pewność siebie i wiarę w powodzenie swoich zamierzeń.

Klucz 2) Pomysł na biznes wiąże się i daje odpowiedź na pytanie „co budować”. Możliwości jest całe mnóstwo: od tych, które widać od razu (np. poprawa jakiegoś istniejącego procesu czy produktu) do tych, które wymagają odkrycia (np. w związku z jakąś zmianą demograficzną czy prawną, która stworzy nową potrzebę na rynku).

Klucz 3) Realizacja pomysłu nawet najlepszy pomysł nie jest nic wart, dopóki się go nie wprowadzi w życie; ale od czego zacząć, żeby dobrze zacząć?

Klucz 4) Zespół samemu budować trudno; choćby się było alpha przez gigantyczne A. Badania pokazują, że sukces odnoszą ci, którzy korzystają z networku, współtworzą swoje przedsięwzięcia z klientami; budują alianse z dostawcami i inwestorami.

 

Jakie jest Twoje top 4 przedsiębiorczych talentów? Które z cech rozpoznajesz u siebie?

Zapraszam Cię do grupy WYTWÓRNIA TALENTÓW, bo tam praktykujemy BORN TO BUILD i łączymy kropki, by spełniać się w pracy nad swoją przedsiębiorczością.