Teraz będzie mrocznie. O ciemnej stronie Odpowiedzialności. Bo każdy kij ma dwa końce. Medal dwie strony itd.itp.
Talent Odpowiedzialność i jego mroczna strona.
Tak samo z talentem. Jego zaniedbane spectrum może przysporzyć kłopotów właścicielowi. Albo właścicielce. Parę przykładów z życia wziętych z rozmów z moimi klientami. Mniej więcej tak sobie rozmawialiśmy (klient czarną, ja niebieską czcionką), rozmawiając o tym, jak nie dać się wyprowadzić w pole talentowi Odpowiedzialność. Sprawdź co dotyczy Ciebie i co może pomóc Tobie.
- Niezastąpiona, czyli nikt nie zrobi tego lepiej ode mnie.
- Biorę, jak leci (odkurzacz)
- Nadgorliwość
- Ratunku, ja tonę! (w robocie)
- Nie umiem powiedzieć NIE.
- Czepialski (wyzyskiwacz)
Niezastąpiona czyli nikt nie zrobi tego lepiej ode mnie.
Ten syndrom jest szczególnie niebezpieczny, kiedy twoją odpowiedzialnością jest ta za zespół i pracę innych.
Jestem liderem zespołu. Czuję się taka odpowiedzialna, że najchętniej zrobiłabym wszystko sama. Wtedy mam pewność, że będzie dobrze. Muszę wszystkiego sama dopilnować. —– A ile godzin dziennie pracujesz? —-Szkoda gadać —- No to nie gadajmy. Zrób coś z tym. Jako lider zespołu masz odpowiedzialność za jego rozwój. Robiąc wszystko za ludzi odbierasz im możliwość rozwoju. Ustalaj standardy pracy, inwestuj w uczenie, kontroluj punkty krytyczne, dostarczaj przez ludzi– to jest twoja ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Nie wykonawstwo.
Ten syndrom „niezastąpionej” często widać w warunkach domowych; kobieta najlepiej gotuje, sprząta, zajmuje się dziećmi, prasuje, robi zakupy itd. a potem padając na twarz dziwi się, że mąż ma 2 lewe ręce choć zawsze w prawej trzymał długopis. Drogie panie, nie odbierajcie panom możliwości rozwoju!
Ps. Kiedyś mój prezes powiedział do mnie „pani Sylwio, cmentarz pełen jest ludzi niezastąpionych”. To było mocne, bardzo mocne i dzięki temu wraca do mnie, kiedy trzeba!
Biorę, jak leci (odkurzacz)
Mam tyle roboty. Tonę w robocie! Pomagam całemu zespołowi. Zastępuję szefa, zastępuję Olkę, uczę nowych w zespole — Czy to jest to co chcesz robić? —-No nie. —To po co to robisz? —Bo czuję, że mogę więcej i chcę więcej. —Świetnie. To wybierz te rzeczy, na których ci zależy najbardziej i selektywnie dobieraj sobie dodatkowe zadania. Jeśli zastępujesz szefa, bo w przyszłości też chcesz być szefem to rób to. Ale nie rób rzeczy niezwiązanych. Ustal priorytety i bądź selektywna.
Nadgorliwość
Usłyszałam parę razy, że się wtrącam. Że się zabieram za nie swoje sprawy.—-A tak jest? —-No nie wiem.——A za co Ci płacą? —Aaaaaa…- A widzisz. To może mają rację? Jakie są twoje cele i twój zakres obowiązków? Na tym się skup przede wszystkim. Jeśli masz ochotę na więcej ustal ze swoim szefem. Odpowiedzialność jest niepodzielna. Jeśli weźmiesz ją ty to nikt inny już jej wziąć nie może. Pozwól innym działać i rozwijać się przez działanie (choćby mieli popełniać błędy). Pomóc możesz zaoferować ale pamiętaj, że nie musi być przyjęta (i to jest ok). Pomagaj, nie wyręczaj.
Ratunku, ja tonę! (w robocie)
Nie nadążam. Sypie mi się wszystko. Wczoraj zawaliłam termin. Na jutro mam przygotować prezentację a jestem w lesie. Zależy mi na niej a wiem, że już nie zdążę zrobić tak dobrze jakbym chciała. –-– Ok –– to może zacznijmy od priorytetów. Co jest na twojej liście ? –
…i tu słyszę wymienionych jakieś 15 tematów –-– Aha..- a co jest najważniejsze? –Wszystkie są ważne. – A które są pilne ? – wszystkie są pilne (obok zadania widnieje termin asap) —Aha. Czy wiesz, że doba ma 24 godziny i jeśli weźmiesz na siebie więcej niż możesz zrobić odbije się to na terminowości albo jakości zadań? – (cisza)- nie wspominając już o twoim zdrowiu….- ustal priorytety. Coś jest ważne – dla kogo? Coś jest pilne- czyli na kiedy konkretnie?
Nie umiem powiedzieć NIE.
Czyżby? A gdybym Cię teraz poprosiła o przelanie na moje konto wszystkich twoich oszczędności?– Eeee, aż tak źle ze mną nie jest. Odmówiłabym– czyli jednak umiesz powiedzieć NIE.– No tak. –„NIE” jest tak samo dobrą odpowiedzią, jak „TAK”. Jeśli już masz dużo do zrobienia (patrz wyżej) a ktoś cię prosi o zrobienie czegoś nowego, to odpowiedzialnym jest właśnie powiedzieć NIE. Ewentualnie zrewidować priorytety i zrezygnować z czegoś innego. Jeśli lejesz wodę poza brzeg szklanki to ona się wylewa. I tyle.
Czepialski (wyzyskiwacz)
Ci ludzie dzisiaj są tacy nieodpowiedzialni. Wychodzą z pracy o 17ej. Nie obchodzi ich, że robota nie jest skończona a termin przepada.
A jaki mają czas pracy ?– No normalny czyli 8 godzin.- To czemu oczekujesz, że będą dostępni godzin 10 albo 12? – Bo ja jestem !- Otóż szefie z talentem Odpowiedzialność. Nie muszą. To, że ty tak masz nie znaczy, że inni również. Mogą się zdarzyć wyjątkowe sytuacje. Ale niech regułą będzie, żebyś ustalał tak pracę, żeby można się z niej było wywiązać bez konieczności pracy po godzinach. To twoja szefowska ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Jeśli wysyłasz mail po północy, z niedzieli na poniedziałek nie bądź zaskoczony, że w poniedziałek ktoś ani go nie przeczytał, ani nic z nim nie zrobił. Bądź człowiekiem. Chcesz być szanowany? Szanuj.
Jak obrócić talent Odpowiedzialność na swoją korzyść?
Jak już w szkole uczą, że „podobne rozpuszcza się w podobnym”. Podobnie tutaj, gdyby spojrzeć na Odpowiedzialność z innej perspektywy, każdy z tych tematów „załatwia się” również Odpowiedzialnością. Ustalanie priorytetów, działanie w oparciu o priorytety, rozwijanie innych, uzasadniona odmowa, wywiązywanie się w pierwszej kolejności ze swoich zadań – to wszystko są zachowania, jak najbardziej odpowiedzialne. Jeśli masz talent Odpowiedzialność spójrz z tej perspektywy i rozwijaj swój talent w prawdziwie mocną stronę.
A jak Ty to robisz? masz jakiś sprawdzony sposób? narzędzia?