Intelekt i coaching mocnych stron

Intelekt i coaching mocnych stron

Intelekt (Intellection) należy oczywiście do tej kategorii talentów, która warunkuje o sposobie myślenia, przetwarzania informacji, podejmowaniu decyzji. Objawia się mniej więcej tak:

  • Cenisz sobie czas na myślenie i cenisz spotkania intelektualne z myślicielami podobnymi Tobie
  • Kiedy masz do rozwiązania problem, lubisz pogimnastykować umysł
  • Lubisz spojrzeć na sprawę z każdej strony
  • Lubisz swoją umysłową aktywność, poszukiwanie nowych koncepcji, alternatywnych rozwiązań to dla Ciebie intrygujące i miłe wyzwanie

Ale kiedy masz podjąć DECYZJĘ i przejść do DZIAŁANIA, jak grzyby po deszczu mnożą się opcje, piętrzą problemy i nasuwają wątpliwości. SZTYWNIEJESZ ! 

Na czym polega wyjątkowość Intelektu i jak z niej korzystać

Jeśli masz Intelekt w wielkiej 5 swoich talentów to jesteś urodzonym myślicielem. Lubisz intelektualne wyzwania. Problem, pomysł, nawet ludzkie uczucie- to dla Ciebie zagadka do rozwiązania. Podchodzisz do rozwiązania takiej zagadki starannie przygotowana(y). Zbierasz informacje z różnych źródeł: z książek, prasy, od autorytetów i ekspertów. Lubisz czytać. Lubisz dyskutować. Widzisz takie aspekty problemu, które dla innych sąniewidoczne. Ludzie przychodzą do Ciebie po poradę. Przychodzą, by skonsultować rozwiązanie. Twoje decyzje są dobrze przemyślane dzięki temu ludzie Ci ufają. Pytają Cię: „Co myślisz?” „Jak sądzisz?” Takie samo pytanie Ty naturalnie zadajesz innym osobom.

Świetnie czujesz się przy pracach, w których trzeba coś zaprojektować, wymyśleć jakiś nowy koncept, nowe rozwiązanie. Jak nikt przestudiujesz temat, skonsultujesz z odpowiednimi ludźmi, i wyciągniesz właściwe wnioski. Twój umysł jest w pełni zaangażowany a to zaangażowanie ma nieocenioną wartość, bo przekłada się na wysoką jakość rozwiązania.

Schody zaczną się, kiedy przyjdzie do podjęcia decyzji i wdrożenia. Bo to już trochę nie Twoja „bajka”.

Intelekt i coaching mocnych stron

Muszę przyznać, że dla mnie, osoby hojnie obdarzonej talentami do działania spotkanie z osobą wyjątkowo obdarzoną talentem Intelekt to nie lada wyzwanie.

Dlaczego ? Bo udany coaching polega na tym, by pozwolić klientowi odkryć, co zrobić i jak zrobić. Moja rola w procesie to zadawanie pytań, pokazywanie różnych perspektyw, wskazywanie alternatywnych sposobów. Asystuję w drodze. Tymczasem klient z Intelektem w wielkiej 5 już WSZYSTKO (!) wie. I mógłby godzinami opowiadać o złożoności swojej sytuacji i wyborów. I faktycznie jest tak, jak mówi. Nie mogę się nie zgodzić.

Tyle, że ta wiedza jest tak obszerna i złożona, że paraliżuje go przed działaniem. Stawia mnie to w trudnej sytuacji. Jeśli umówiliśmy się na tylko jedną sesję o charakterze poznawczym to mamy 1,5 godziny czasu. I albo pozwolę klientowi przedstawiać jego skomplikowany świat … albo nim „potrząsnę” osadzając w „tu i teraz” i dając kopa do działania.

Ostrzegam, że a) zazwyczaj wybieram to drugie, bo wiem, że jeśli do mnie trafiła(e)ś to nie po to, żeby sobie pogadać, ale po to żeby zmienić coś w swoim życiu zawodowym, b) zazwyczaj nie kończymy na jednej sesji :-).

Cytując podwórkowego myśliciela„nic się nie zmienia od na d… siedzenia” . Trzeba po prostu zrobić pierwszy krok. Jeśli wolisz bardziej wyrafinowane cytaty to jest takie przysłowie afrykańskie, które mi osobiście pomogło wyjść niejednokrotnie z paraliżu myślowego i rozpocząć działanie. Brzmi ono tak: „jest tylko jeden sposób na zjedzenie słonia; kęs po kęsie”. I do tego zmierzamy na koniec sesji. Do pierwszego kęsa, do pierwszego kroku.

Ciemne strony Intelektu

Po pierwsze miej Świadomość, bo nieuświadomiony Intelekt, może Cię sprowadzać na manowce. Kiedy to już wiesz możesz zaprząc swój umysł do działania na Twoją korzyść  a nie wbrew Tobie. Jak ? kilka typowych pułapek i sposobów na wyjście z nich

  1. Komplikujesz sprawy wprowadzając kilka wątków na raz   / Czasem lepiej zacząć banalnie prosto, by zrobić pierwszy krok, a zagłębić się w niuanse możesz potem.
  2. Izolujesz się od ludzi/ Potrzebujesz czasu dla siebie, jak powietrza. Potrzebujesz czasu na myślenie, przemyślenie, refleksję. Wbuduj ten czas w projekty, nad którymi pracujesz. Rezerwuj czas na myślenie w ciągu dnia pracy. Zakomunikuj innym (szefowi), że „tak masz”. Nie izolujesz się – myślisz.
  3. Twoje metodyczne, naukowe wręcz podejście do wielu spraw paraliżuje ludzi/ Angażuj! Angażuj innych do myślenia i podejmowania decyzji. Pokaż im swój tok myślenia; pytaj co oni myślą, dyskutuj.
  4. Za dużo czasu tracisz na myślenie, kiedy potrzebne jest działanie/ Spróbuj ruszyć z tym, co wiesz na dziś. Zbierz informacje, przemyśl „za i przeciw” ale wiedz, że nie ma czegoś takiego, jak decyzja doskonała. Decyzja może być najlepsza z możliwych do podjęcia w danym czasie,  na stan Twojej obecnej wiedzy. Nie możesz dzisiaj podjąć decyzji z gwarancją, że będzie dobra za lat 5. Zbyt wiele może się wydarzyć poza Twoją strefą wpływu.Zaufaj jednak sobie, swojemu Intelektowi, że kiedy sytuacja będzie tego wymagać znowu pomoże Ci podjąć najlepszą z możliwych decyzję.Świetny duet stworzysz z Aktywatorem – to osoba, której zarzuca się, że zaczyna coś robić nim pomyśli :-).
  5. Giniesz w myślach -jesteś nieobecna(y)/ Naucz się opowiadać o czym myślisz. Pozwól innym dołączyć do Twojego świata (o ile oczywiście chcesz by z Tobą w nim byli).

Praca dla Intelektu

Co do zawodów dobrych dla Intelektu, to dużo zależy od zestawu pozostałych talentów i wypracowanych na nich mocnych stron. Intelekt często idzie w parze ze Zbieraniem (Input) lub Odkrywczością (Ideation) a to oznacza, że idealna praca ma mocny komponent tworzenia czegoś nowego, eksperymentowania, opracowywania nowej koncepcji czy nowego rozwiązania. Taki idealny zestaw prac Intelekt odnajdzie w research & development, w centrali, która tworzy rozwiązania dla swoich oddziafłów, w młodych i nowych biznesach  czy w środowisku akademickim.   Zmęczysz się zaś straszliwie w środowisku operacyjnym, gdzie trzeba szybko i non stop działać.

Zainteresowałam Cię Tobą? Zapraszam na  FB . Podyskutuj ze mną TU lub TAM, ciekawa jestem bardzo

CO MYŚLISZ ?