Kto pomoże Ci dotrzeć do celu

Kto pomoże Ci dotrzeć do celu

Autor: Patrycja Dreher

COACHING TALENTÓW — TALENT UKIERUNKOWANIE/ FOCUS

Widzę miejsce docelowe i podejmuję kroki, aby dotrzeć do niego.

UKIERUNKOWANIE NA CEL

Jakiś czas temu podjęłam się pewnego życiowego wyzwania, za które nie było ani nagrody, ani medalu. No może jedynie uznanie. Ludzie wkoło dziwili się i byli pełni podziwu, jak zaparcie dążę do celu. Żadne przeciwności nie były w stanie mnie zatrzymać. Robiłam krok po kroku, to co do mnie należało, zgodnie z wytyczonym planem. Jeśli napotykałam trudności, szybko szukałam rozwiązań. Cały czas w głowie miałam wizję końca i dotarcia na przysłowiową metę.

Tak było od zawsze, jak byłam małą dziewczynką, nastolatką i teraz. Wszyscy wiedzą, że jak sobie coś umyślę w głowie, to idę po to! Teraz już wiem, że to mój talent — UKIERUNKOWANIE. Dlatego też jak odkryłam swoje talenty i zaczęłam się nimi interesować, byłam przekonana, że UKIERUNKOWANIE kryje się gdzieś tuż za TOP 5. Nie myliłam się. Jest na miejscu szóstym.

TALENT UKIERUNKOWANIE A CEL

Osoby z talentem UKIERUNKOWANIE są nastawione na cel, realizują raz obrany plan. Najlepszą motywację do działania zyskują, jeśli cel jest głęboko w nich – daje im poczucie spełnienia.

Jeśli działanie wypływa z Twoich marzeń czy pragnień, nie ma możliwości, abyś tego nie osiągnął. Gdy zapytasz ludzi z wysoko usytuowanym talentem UKIERUNKOWANIE, gdzie zmierzają, odpowiedzą ci: „do celu”!
Idą sobie krok za krokiem. Od milestone do milestone. Usuwają przeszkody niczym buldożery. Nie dają się rozproszyć ani ściągnąć na manowce.
Jeśli FOCUS to Twój cel, to możesz mieć pewność, że dojdziesz tam, gdzie sobie zaplanowałeś.

TWOJE UKIERUNKOWANIE W PRACY

Cel musi być jasny, przejrzysty, konkretny i określony w czasie – wtedy będziesz czuł się zmotywowany i będziesz efektywnie działać.
Nie potrzebujesz nadzoru, sam wyznaczasz sobie kolejne kroki i idziesz do przodu. Szukaj sobie takich ról, które pozwolą być Ci niezależnym.
Z talentem UKIERUNKOWANIE sprawnie doprowadzisz projekty do końca.

Sprawdzisz się świetnie jako menadżer projektu, gdyż Twoje UKIERUNKOWANIE sprawi, że doskonale odróżnisz ważne od nieważnego. Filtrujesz instynktownie czy dane działanie pozwoli Ci znaleźć się bliżej celu czy dalej. Bez problemu ustalasz priorytety. Dzięki temu, że posiadasz wśród swoich talentów UKIERUNKOWANIE, nie tylko wyznaczysz, ale poprowadzisz ludzi jedyną, słuszną drogą, która doprowadzi was do celu. Dzięki temu jesteś wydajny i osiągasz to, co sobie założysz. Dotrzymujesz terminów i zobowiązań.

Na co uważać?

Cele  czasami raz obrany cel trzeba weryfikować i modyfikować, gdyż mógł stracić sens po drodze – może sprawić Ci to trudność. Monitoruj czy na pewno podążasz w dobrym kierunku.

Twoje UKIERUNKOWANIE może sprawiać, że przy dążeniu do celu zatracasz się w pracy i nie zwracasz uwagi na to, co się dzieje dookoła. Uważaj, żeby nie przegapić niepokojących sygnałów. Sprawdzaj, czy cel, do którego zmierzasz to nadal cel zespołu i czy czasem nie stał się twoim prywatnym celem. Przy realizacji celu często jesteś tak zajęty, że jesteś niedostępny dla innych współpracowników. Zorganizuj czas w swoim planie działania na relacje z innymi. Twoją nieocenioną wartością dla zespołu jest to, że Twoje UKIERUNKOWANIE pozwala Ci bez większego wysiłku wyznaczać cele innym członkom zespołu.

 

Z ŻYCIA WZIĘTE — UKIERUNKOWANIE NA ZAKUPACH

Może być pomocne i zgubne. Uwierzcie mi na słowo. Kiedy moje UKIERUNKOWANIE sfiksuje się na sukienkę w kolorze fuksja, to taka musi być! Chodzę po sklepach i nie widzę innych. Plus jest taki, że idąc po sukienkę, nie wracam z torbą pełną innych sukienek, szukam tego, po co przyszłam. Minus — tracę mnóstwo czasu na poszukiwania.

Z kolei mój przyjaciel z Focusem na 1 miejscu tłumaczył żonie, że sprzątanie pokoju nijak ma się do rozwoju jego firmy. Dlatego też porządki w biurze urządzonym w domu miał na szarym końcu listy swoich priorytetów. Żona nie może się doczekać takiego rozwoju firmy, która jej męża bałaganiarza wyprowadzi do biura na mieście.

 

UKIERUNKOWANIE POZA PRACĄ

Ustalaj swoje cele również poza pracą, osiąganie ich przyniesie wiele satysfakcji i spełnienia. Pozwoli to na zachowanie balansu między pracą a życiem poza nią.

To jak, kierunek obrany? 😊