WIARA W SIEBIE – talent, którego można się nauczyć

WIARA W SIEBIE – talent, którego można się nauczyć

Skąd ta wiara w siebie?

Przygotowuję się do warsztatów biznesowych. Patrzę na profil kolejnej grupy. Na ponad 100 osób ani jedna nie ma w swoim zestawie Top5 talentu WIARA W SIEBIE (Self assurance). Pewnie gdyby wśród klientów znaleźli się Belgowie, Francuzi, Holendrzy sprawa miałaby się inaczej. Wśród klientów z CEE (Europy Środkowo-Wschodniej) to wielka rzadkość. I nie przypadek a kulturowo i historycznie potwierdzony brak wiary we własne możliwości. Ech… dużo roboty przed nami (w sprawie edukacji i wychowania dzieci).

Jak poznać, że Wiara w siebie to czyjś talent?

Jeśli posiadasz tę cechę, to zapewne masz  głębokie przekonanie, że wiesz, co robisz i że odnajdziesz się w każdej sytuacji. Co ciekawe to przekonanie może ci towarzyszyć niezależnie od tego, czy masz wystarczającą wiedzę, umiejętności czy doświadczenie. Wiesz, że dasz radę i już.

Osoby z WIARĄ W SIEBIE w czołówce talentów są pewne swoich decyzji. Nie ulegają sugestiom innych. Ich wewnętrzny głos jest niczym kompas. Prowadzi ich dokładnie tam, dokąd chcą zmierzać.

Nie bez powodu WIARA W SIEBIE (Self assurance) to talent z domeny wpływu. Swoją wewnętrzną pewnością osoby z tym talentem przyciągają osoby mniej pewne i potrzebujące wsparcia. Wierzący w siebie dodają pewności, stanowią osłonę i są jak ostoja w ryzykownych sytuacjach i niepewnych czasach. Nie tracą gruntu pod nogami. Są opanowani i trudno zbić ich z tropu.

Ufając sobie, zdobywają zaufanie innych. Self assurance to pożądana cecha talentowa u liderów, mentorów czy konsultantów.

Druga strona medalu – czyli jak WIARA W SIEBIE może przeszkadzać i… wkurzać

Chyba najprostszym sposobem rozpoznania niedojrzałej wersji tego talentu, jest brak umiejętności słuchania. Wynika to z tego, że osoby z (nadmierną) WIARĄ W SIEBIE słyszą przede wszystkim swój wewnętrzny głos. Jest on tak silny, że może zagłuszać słuszne stanowisko, obawy, pytania, czy wątpliwości podniesione przez innych.

Niekiedy talent WIARA W SIEBIE może być odebrany jako arogancki, a właściciel, zupełnie nieświadomy, może wędrować przez życie z naklejką na czole „Pana Wszystkowiedzącego”.

Jak rozwijać WIARĘ W SIEBIE?

WIARA W SIEBIE pozwala żyć według własnych zasad i wartości. Pozwala śmiało sięgać po marzenia. To odważny talent, który inspiruje innych do działania.

Żeby ją wzmocnić, w sensie optymalnego korzystania, warto czasami zrobić „stop-klatkę” i posłuchać, co inni mają do powiedzenia. Czerpiąc z cudzych doświadczeń, wzmocnisz swoje decyzje. Zobaczysz nową perspektywę.

Zastanów się, co myślą o twoich działaniach czy decyzjach Twoi bliscy. Czy zwracasz uwagę na zdanie najważniejszych dla ciebie w życiu osób? Warto. Z samego szacunku dla nich i dla jakości rozwiązania. Wszak Twoje decyzje wpłyną na ich życie, a WIARA W SIEBIE nie gwarantuje nieomylności.

Nie słuchasz innych? – posłuchaj siebie. Kiedy podejmujesz ważne decyzje, upewnij się, że przeanalizowałeś wszystkie informacje. Dobrze, że masz zaufanie do siebie i swoich decyzji. Warto jednak pokusić się o refleksję nad efektem poprzednich działań: co przyniosły? Jak bardzo było to pozytywne? Co można by zmienić?

Dzięki autorefleksji wzrośnie twoja intuicja, a co za tym idzie, również trafność twoich decyzji.

Czy WIARY W SIEBIE można się nauczyć?

Jestem przekonana, że tak. Wystarczy regularnie przyłapywać się na tym, co się zrobiło dobrze i na tym, co się zrobiło źle. Analizować. Wyciągać wnioski. WIARA W SIEBIE nie bierze się z genów, a ze znajomości swoich mocnych i słabych stron.

Dużo wiary!