Talent WOO i jego uwodzicielski CZAR

Talent WOO i jego uwodzicielski CZAR

Jak poznać WOO – CZAR

Jeśli ktoś nieznajomy zagadnie do ciebie w windzie albo obdarzy cię serdecznym uśmiechem — nie obawiaj się podstępu, ani nie szukaj gorączkowo w pamięci, skąd go znasz. To ani chytry przestępca, ani twój stary przyjaciel. Wielce prawdopodobne, że ta osoba jest obdarzona talentem WOO (CZAR).

Już słowo WOO – budzi największe zainteresowanie podczas moich warsztatów. Co to jest to WOO? Brzmi dziwnie, tajemniczo i wesoło (moje własne pierwsze fonetyczne skojarzenie było z voodoo, ale to jednak inna bajka). WOO to zwyczajny akronim od Winning Others Over przetłumaczony zgrabnie na polski CZAR – Ciągłe Zdobywanie Aprobaty Rozmówcy. To talent z domeny talentów WPŁYWU, a więc dający i karmiący się energią z kontaktów z ludźmi.

Jak jeszcze poznać WOO – CZAR (oprócz tego, że zaczepia przypadkowych ludzi)

  • WOO szuka okazji i łatwo nawiązuje kontakty
  • szybko odnajduje wspólne tematy do rozmowy
  • chętnie poznaje nowych ludzi
  • jest otwarty i przystępny (po angielsku brzmi to jakoś lepiej easy approchable)
  • lubi być w centrum zainteresowania

Kiedy opowiadam o WOO, lubię opowiadać autentyczną anegdotę, która świetnie ilustruje ten talent.

Kiedy szukałam szefa zespołu rekrutacji – Tamas dosłownie „uwiódł” mnie swoją otwartością, życzliwością, gotowością działania i networkiem wielkim niczym Ocean Spokojny (a w przypadku rekrutacji to niezwykle cenny zasób). Kiedy rozpoczęliśmy współpracę, powiedziałam Tamasowi, żeby na pierwsze kilka dni, a nawet tygodni wyznaczył sobie jako priorytet poznanie ludzi, z którymi będzie pracował.

Miałam na myśli jego zespół, zespół HR no i oczywiście głównych klientów wewnętrznych, czyli menadżerów, dla których będzie rekrutował. W moim filtrze Relatora na 3 miejscu i WOO na 7 miejscu – ten krąg osób zawężał się do jakichś 20-30 osób.

Kiedy spotkaliśmy się na koniec drugiego dnia jego pracy, żeby porozmawiać, jak się czuje w firmie i jak mu idzie onboarding, Tamas z wielkim entuzjazmem odparł: „Świetnie! Już prawie wszystkich poznałem! Jeszcze tylko jedno piętro mi zostało”.

Moja mina — bezcenna. Bo musisz wiedzieć, że pięter było 5, a na każdym z nich pracowało około 200 osób. Tamas podszedł do każdej z nich osobiście, by się przedstawić i poznać.

O tym, że WOO jest jednym z jego głównych talentów, wiem bez testu.

W czym WOO (CZAR) może przeszkodzić?

Paradoksalnie ten talent, który, jak żaden inny ułatwia nawiązanie relacji, może też ją utrudniać, ponieważ osoby z talentem WOO mogą być postrzegane jako płytkie/powierzchowne. Bierze się to stąd, że większość ludzi potrzebuje więcej niż 5 minut, żeby poczuć komfort w rozmowie i wejść na wyższy poziom otwartości i zaangażowania. Odwrócenie się na pięcie, kiedy rozmówca dopiero zaczyna się otwierać ze swoją historią, zostanie odebrane jako brak szczerego zainteresowania. I z głębszych, i trwalszych relacji nici.

CZAR może też stanąć na drodze rozwoju swojego właściciela. Ten talent potrzebuje sympatii swojego rozmówcy jak tlenu. Bez tego czuje się po prostu źle. Będzie więc o tę sympatię zabiegał nawet wtedy, kiedy to nie jest konieczne. W kontekście zawodowym na przykład WOO może mylić konstruktywny feedback z brakiem sympatii. Może go odbierać personalnie i rozumieć jako „już mnie nie lubisz”. W efekcie wpłynie to negatywnie na jego rozwój, bo nie będzie umiał przyjąć ani skorzystać z feedbacku. Z czasem przestanie go w ogóle dostawać, bo ludzie, bojąc się go urazić, przestaną mu go dawać.

JAK WOO POZWOLI CI ROZWINĄĆ SKRZYDŁA W PRACY?

W pracy i biznesie wykorzystaj talent WOO przede wszystkim do budowania sieci kontaktów. W firmie i poza nią. Jeśli jeszcze nie jesteś członkiem żadnego networku, forum czy innej zrzeszonej sieci to czas to zmienić. Poczujesz się jak ryba w wodzie. A do tego stworzysz sobie tyle nowych możliwości biznesowych.

Ludzie cię lubią. Nawet niezręczne sytuacje WOO rozwiąże z wdziękiem. Rozładuje napięcie i rozluźni atmosferę, gdy jest taka potrzeba. Chwilowe wejście w rolę życzliwego klowna może przynieść wiele korzyści. Każdemu.

Jeśli chcesz się przekonać, czy masz ten talent i chcesz się nauczyć z niego korzystać ku swojej chwale i korzyści zapraszam na warsztaty talentowe już w maju (więcej informacji tutaj).

WOOdanego dnia życzę!