Zaangażowanie.Niech moc będzie z Tobą!

Zaangażowanie.Niech moc będzie z Tobą!

Zaangażowanie. Niech moc będzie z Tobą!

Ponad 14 milionów  ludzi na świecie zrobiło już swój profil StrengthsFinder®, by odkryć w czym są naturalnie utalentowani. Setki tysięcy firm skorzystały z tego narzędzia, by wzmocnić swoje zespoły i wyniki.

Ile w Polsce? Nie wiem. Myślę, że całkiem sporo osób, ale firm już niekoniecznie.

Jestem jednym z 4 w Polsce certyfikowanych przez Instytut Gallupa Strengths Coaches (wg Gallup Certified Coaches Directory). Dla podejścia do ludzi, jakie Gallup promuje i wyników, jakie dostarcza w biznesie zostawiłam dyrektorski etat, by pomagać ludziom i firmom rozwinąć ich MOCNE strony. Motto, które powtarzam jak mantrę to:

Korygowanie słabości chroni przed porażką, rozwijanie mocnych stron prowadzi do sukcesu.            Gallup

Tym wpisem chciałam Ci przybliżyć, o co w podejściu chodzi. A chodzi o ludzi i wyniki.

Efekty pracy z ludźmi są dla mnie oczywiste i tak przekonujące jak feedback, który dostaję po coachingu. Dla przykładu kilka cytatów:

Uświadomiłam sobie, że moje dotychczas niedoceniane mocne strony są bardzo ważne i powinnam z nich w pełni  korzystać. Zaowocowało większą odwagą w podejmowaniu decyzji, nowych wyzwań, adaptacji do zmian. Dzięki temu mogę nie tylko sama się rozwijać ale też pomagać w rozwoju innym.

[…] dał mi przede wszystkim „power” do działania i większą samoświadomość jeżeli chodzi o moje podejście w pracy. Co z niego wdrażam? Korzystam z doświadczenia osób, z którymi współpracuję na co dzień, mam w kalendarzu czas na przemyślenia plus „quick wins” w priorytetyzacji zadań (działa!).

„Świat nie rośnie w siłę, kiedy ukrywa się swoja wartość” ten cytat opisuje to, co czuję. Mamy w sobie tyle do odkrycia, wystarczy patrzeć i rozglądać się bardziej świadomie dookoła, wierzyć temu co się czuje.

Spojrzenie na siebie z tej perspektywy było bardzo odkrywcze i pozytywne. Pierwszy raz zamiast słyszeć, co i jak muszę zmienić, dowiedziałam się, jak mogę wykorzystać to, jaka jestem. To zupełnie nowe spojrzenie na rozwój. Zabieram się za swój cel i działam, po swojemu!

Tę energię się czuje. Kiedy uświadamiasz sobie kim jesteś i co z Tobą strong not wrong  nabierasz wielkiej mocy, uzasadnionej pewności siebie. Odkrywasz ukryte pokłady energii. I działasz. I chcesz więcej. I zarażasz innych. To MUSI przynieść pozytywne efekt, po prostu nie ma innej możliwości. Uwielbiam ten moment, kiedy ludzie zaczynają na siebie patrzeć przez pryzmat swoich mocnych stron. To pewien przełom, który rozpoczyna proces prawdziwego rozwoju. Potem, już bardziej świadomi siebie, uczą się jak ze swoich talentów korzystać. W tym podejściu liczy się rezultat, jest więc bardzo konkretnie. W centrum ustawiamy cel (najczęściej zawodowy), a naokoło wszystkie talenty. Jest strategia, jest taktyka, jest plan dojścia do celu. Jest MOC.

 Co z tego ma biznes?

Zacznę od tego, że w biznesie szukam danych i faktów. Tak jak w pracy z ludźmi ufam uczuciom, tak w biznesie przekonują mnie dane. Jeśli ktoś się powołuje na 50 lat badań i statystykę zebraną wśród setek tysięcy firm i milionów ludzi, to ja to kupuję. Tak jest z Gallupem, jego StrengthsFinder® i rozwojem opartym na mocnych stronach. Korzyści bezpośrednie to:

12,5% większa produktywność zespołów

9% wyższa zyskowność zespołów

8% wyższa produktywność indywidualna

Takie wyniki generują ludzie, którzy codziennie mogą robić w pracy to, w czym są najlepsi.

Gdy robisz coś, co Ci wychodzi dobrze czujesz satysfakcję. Robisz to sprawniej i szybciej. Chcesz robić tego więcej. Masz odwagę do eksperymentowania. Chcesz się dzielić z innymi. Efekty są tak naturalne i oczywiste do przewidzenia, że aż dziwnie się czuję pisząc o nich…

A jednak ciągle większość firm drąży model rozwoju słabości. Owija krytykę w „kanapkowy” feedback i zżerając potencjał osłabia zaangażowanie.

Jak się okazuje focus na słabościach nie jest jednak najgorszy. Badanie, którego wyniki prezentuje rysunek poniżej pokazuje, jaki wpływ na zaangażowanie ma to, na czym koncentruje się bezpośredni przełożony w kontakcie z pracownikiem: na jego mocnych stronach, na słabościach, czy też w ogóle się nim nie interesuje. Wynik mówi sam za siebie: 61% : 45% : 2% zaangażowanych. Miażdżąco!

Zaangażowanie

Zaangażowanie

* z badania Gallupa przeprowadzonego na ponad 1300 osobowej próbie respondentów.

 

 

 

 

 

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam wyniki tego badania zrobiło mi się… smutno. Dlaczego? Bo dobitnie uzmysłowiło mi ono, że my ludzie potrzebujemy jakiejkolwiek uwagi od osób dla nas WAŻNYCH. Godzimy się więc na to, by było „byle jak”, byle było. Tylko wtedy możemy („jakoś”) funkcjonować. Jako People Menadżer i HR Menadżer zadałam sobie też pytania: jak ja pracuję z ludźmi? Na czym ja się koncentruję? Nie do końca byłam zadowolona z odpowiedzi…

Organizacje, których „jakoś” nie zadowala postawiły na ludzi i ich pasje. Postawiły na rozwój oparty na tym, co w ludziach strong not wrong. Inwestują w tworzenie środowiska pracy, w którym zasady są jasne i proste, menadżer jest pozytywnym wsparciem, a ludzie się lubią. Banalne prawda? A działa.

Na zdjęciu poniżej przedstawiam wyniki jakie uzyskują firmy o wysokim poziomie zaangażowania (górny kwartyl) vs te reprezentujący niski poziom (dolny kwartyl).

wyniki a zaangażowanie

 

 

 

 

 

 

*statystyka zebrana przez Gallup w oparciu o badanie zaangażowania Q12, które prowadzi.

Warto się zastanowić? Warto. I opłaca się zainwestować.

 Keep it simple. Keep it yours

Sylwia