Na początek proponuję małą autodiagnozę (możesz też bardziej rzetelnie określić swój Talent w ten sposób, zobacz punkt 1).
Czy :
- codziennie masz przy sobie swoją to do list?
- odczuwasz satysfakcję, kiedy skreślasz z tej listy rzeczy zrobione?
- masz wyrzuty sumienia, kiedy lenisz się dłużej, niż kilka chwil?
- męczą Cię wakacje na plażowym leżaku?
Ja to wszystko mam, bo Osiąganie (Achiever) to mój talent #1.
Osiąganie oznacza akcję. Działanie. Pracowitość. Energię sprawczą.
Robiłam badanie StrengthsFinder® dwa razy w życiu. W odstępie kilkunastu lat. Za pierwszym i drugim razem Osiąganie wyszło mi na pierwszym miejscu. Według Belbina w zespole jestem Lokomotywą. Tą, co to ciągnie do celu, mimo i wbrew sobie i innym. Czasem mozolnie, czasem rozpędzona, ale do przodu, do przodu… coś w tym jest.
Dzisiaj lubię ten swój talent. Nie zawsze tak było. Bywało, że byłam na siebie zła. Zła za to, że ciągle muszę coś robić. Nie mogę usiedzieć w miejscu i cieszyć się z tego co już mam; że oprócz siebie męczę swoją aktywnością innych; że zamiast lokomotywą, powinnam być limuzyną z szoferem (to bardziej kobiece i wyrafinowane). Więc pod szyldem rozwoju osobistego próbowałam się wyciszyć i zmienić. Na różne sposoby.
Pamiętam pewien warsztat rozwojowy. Siedzieliśmy w kręgu, po turecku. Prowadząca Beti poprosiła nas o wybranie osoby nam bliskiej. Postaci, z którą się utożsamiamy, której wartości, sposób bycia i życia są nam bliskie. W totalnej ciszy każdy oddał się swoim myślom i uczuciom. Pomna swoich marzeń o lżejszym życiu, miałam w głowie Anię Przybylską (wtedy jeszcze żyła). Jest spełnioną żoną i mamą – myślałam. Realizuje się zawodowo. W ogóle, wygląda na szczęśliwą tak jakoś bez trudu. Tak, chciałam być, jak Ania.
Kiedy jednak przyszło do dalszych ćwiczeń rozwojowych z wybranym bohaterem w roli głównej, ciągle miałam w głowie i sercu… Martynę Wojciechowską. Nie mogłam jej przepędzić, mimo że wiedziałam, że ona reprezentuje dokładnie to, co chciałam w sobie zmienić. Ale z Anią było mi tak niewygodnie. Chociaż ją bardzo lubiłam, to po prostu nie byłam ja. Poddałam się w końcu. Zamieniłam Anię na Martynę. I odetchnęłam. Praca z pasją. Praca z celem. Zaangażowanie na 200%. Niezależność. Trudna, ale zawsze swoja własna droga. Bez kompromisów w sprawach zasadniczych. Tak, to o mnie i to dla mnie (żeby nie było, mam świadomość, że daleko mi do Martyny tak, jak lokomotywie do rasowej terenówki.
Jeśli i w Tobie jest jakaś wewnętrzna siła, która Cię nakręca i pcha, by pokonywać i osiągać, nie neguj jej, a korzystaj mądrze.
Coaching Mocnych Stron, czyli co dobrego z Osiągania i jak z niego korzystać?
Kilka punktów zasadniczych:
Cel i wyzwanie
One Cię tylko motywują. Potrzeba osiągnięć jest jedną z podstawowych charakterystyk pożądanych u liderów i menadżerów. Zobacz tutaj. To potrzeba, która gwarantuje, że będziesz robić rzeczy słuszne, a nie łatwe. To potrzeba, która gwarantuje, że nie spoczniesz, póki nie osiągniesz; że się nie poddasz, że podołasz.
Wyznaczasz standardy pracy
Twoje zaangażowanie, determinacja, niestrudzenie sprawiają, że jesteś stawiany, jako wzór. Nie znam firmy, ani szefa, który nie doceniałby takich cech i postaw. Dobieraj sobie podobnych ludzi do pracy. Będziesz pracował z nimi, a nie za nich.
Lubisz pracować
Nie każdy lubi. Niektórzy muszą. Różnica między chcieć a musieć jest duża i zauważalna dla innych. Dla przykładu: Twoje oczy mogą błyszczeć lub być bez wyrazu. Wyzwanie da Ci kopa do działania albo wyśle Cię na L4. Zapalasz w innych ogień albo go gasisz. Z Osiąganiem rozpalasz i podtrzymujesz ogień.
Spełnianie marzeń
Większość ludzi pozostawia marzenia w eterycznej sferze… marzeń. Dla Ciebie marzenie to zadanie do zrealizowania. Kiedy zrealizowało się jedno z moich większych marzeń (nie samo się zrealizowało, tylko moją ciężką pracą) zrozumiałam, że mogę osiągnąć, co zechcę. Pod warunkiem, że a) wiem czego chcę b) naprawdę tego chcę. Jeśli wiesz, czego chcesz i chcesz tego naprawdę, to działaj. Energii masz za dwojga albo i trojga. Złapanie króliczka to fajne uczucie, ale gonienie go gwarantuje dłuższą frajdę.
Coaching Mocnych Stron: co niedobrego w Osiąganiu i jak tym zarządzić?
Nietrudno zauważyć, że mając Osiąganie w czołówce talentów bardzo łatwo o pracoholizm. Ten, w skrajnej postaci może odebrać radość z życia. Może doprowadzić do wycieńczenia. Może być nie do zniesienia dla innych. Zwłaszcza bliskich. A to już pozytywne nie jest. Dlatego warto, a nawet trzeba swoją energią zarządzić, ukierunkować tak, by przynosiła Ci korzyści.
Przerób talentowe pułapki na mocne strony i korzyści
Talent pułapka 1. Za długa codzienna to do list
Spróbuj inaczej planować, z perspektywą, np. planuj tygodniowo – tydzień jest bardziej elastyczny, niż dzień. Jeśli codziennie coś zrobisz to, codziennie coś odhaczysz z listy. W piątek osiągniesz szczyt zadowolenia skreślając całą listę. Planowanie miesięczne jest jeszcze bardziej pojemne Ja oprócz rozłożenia pracy w czasie zastosowałam bardzo prosty trik na siebie. Zmieniłam zeszyt rozmiaru A4 na coś pomiędzy A4 a A5. Idealny format dla mnie (choć trudno dostępny). Mniej się mieści na jednej stronie niż na A4. A jednak tyle, ile potrzebuję.
Talent pułapka 2. Za dużo na siebie bierzesz
Bądź selektywny. Ustalaj priorytety. Jakie obszary życia są dla Ciebie najważniejsze? Zadbaj, by działać w każdym z nich. Jaki jest Twój cel? Które zadania Cię do niego doprowadzą? Ustawiaj je do zrobienia w pierwszej kolejności. Mam to szczęście, że Focus jest moim 6 na liście talentem, tak więc wybór tego, co najważniejsze przychodzi mi dość łatwo. Jeśli tak nie masz, znajdź partnera, kogośm kto jest skoncentrowany raczej na jednej sprawie. Może być Twoim selektywnym lustrem.
Talent pułapka 3. Po pracy nie masz siły już nic robić
Wpisuj na swoją to do list również rzeczy spoza pracy. Przedstawienie dziecka w przedszkolu, kawa ze znajomą, opłacenie rachunków, wypad za miasto – to są wszystko rzeczy do zrobienia. Zamieszczając je w swoim tygodniowym planie, masz pełen obraz tego, z czym trzeba się iporać. To pozwoli Ci właściwie gospodarować energią i nie zaniedbać żadnego z ważnych obszarów Twojego życia.
Talent pułapka 4. Ciągle towarzyszy Ci poczucie niedosytu (ciągle mi mało. Ciągle chcę więcej)
Spójrz wstecz. Wylistuj swoje osiągnięcia. Z czego jesteś dumna/y? Pochwal się i nagródź. Trochę mi zajęło, nim nauczyłam się celebrować swoje osiągnięcia. Ale udało się. Potrafię się sama pochwalić, kupić sobie w nagrodę coś fajnego, gdzieś pojechać, poleniuchować (nie za długo). Takie momenty zatrzymania i uznania są ważne. Są jak przecinki w długiej historii. Refleksyjne i pozytywne ładują baterie.
Jakie role dla „Osiągacza”
Talent Osiągania predysponuje do wymagających zawodów, gdzie jest cel (liczy się wynik), zadanie, wyzwanie. Ważne, żeby było co robić i żeby nie było za łatwo. Na pewno role menadżerskie (w delivery), projektowe, prace o charakterze zadaniowym będą spełniały „Osiągacza”. Umęczysz się zaś w środowisku, w którym się głównie myśli i gada. Osiąganie może występować w parze z każdym innym Talentem. Na podstawie dynamiki takiego aliansu można się pokusić o dokładne wskazanie na zawody czy role, w których będziesz się realizować na 100%. Zapraszam na sesję coachingu Mocnych Stron.
Talent na wakacjach
Za kilka dni wybieram się z rodziną na trzytygodniowe wakacje. Prawie 4000 km do pokonania, 9 lokalizacji i 9 hoteli, 4 walizki do codziennego przepakowywania. Urobię się po pachy :), ale tak inaczej. A ile będzie przy tym frajdy i satysfakcji! Żeby nie było, wakacje kończymy 4 dniami przy plaży – to w ramach ładowania baterii i zaspokojenia mojego talentu #2, którym jest Twórczość (Ideation). Oj, ile się dzieje, kiedy bezczelnie nic nie robię! Szczęśliwie dla mnie, tylko w mojej głowie.
A jak Tobie się żyje z Osiąganiem w roli głównej? Odkryj swój Talent i napisz do mnie – opiszę go w kolejnym wpisie.